Rok w Hivedi

Data publikacji: 2011-03-11 , Wyświetleń: 1547

W marcu 2011 roku mija rok jak podjąłem pracę w Hivedi s.p. z.o.o. Co się działo przez ten czas? A działo się sporo.

CMS MS

Przedewszystkim to odejście od CMS MadeSimple. Teraz już nie śledzę tak dynamicznie co się w nim zmienia. Wykożystuję go praktycznie tylko jak jest potrzeba zrobienia strony wizytówkowej, gdzie nie ma zbyt wiele dynamicznych rzeczy które w przyszłości trzeba będzie rozwinąć.

CodeIgniter

Na codzień jeżeli trzeba coś zrobić po stronie serwera to wykorzystuje CodeIgniter. Może nie jest to jakieś cudo jeżeli chodzi o możliwości ale ma swoje zalety. Na pewno jest szybki (i to nawet bardzo), nie am co nawet porównywać stosunku wydajności strona powstałych w CMS-MS i CI. Minusem ejst na pewno to że sporo rzeczy trzeba ogarnąć samemu (z czasem ma się już wszystko napisane i wystarczy tylko "powpinać" co jest potrzebne - wiec jeden problem znika). Trzeba przyznać, że CMS-MS narzuca poniekąd styl tworzenia strony i to mnie czasem irytowało gdy przyszło zrobić jakiś element na inną modłę.

 

Dzień jak codzień

Na codzień w pracy zazwyczaj sporo się dzieje, co chwila jakiś nowy pomysł i szukanie rozwiązania które będzie najlepsze do jego realizacji, to wymusza drążenie w sieci za czymś nowym. To jakiś nowy plugin do jQuery, to coś z Facebook'iem, to coś z wpinaniem się w usługi Googla. Sporo jest pisania w JavaScript, pluginy wszystkiego nie rozwiązują, co chwile coś nowego się można dowiedzieć, czasem podpatrzeć jak to robią inni.

 

ExtJS

Na pewno najciekawszą rzeczą jest zderzenie z ExtJS. Wcześniej miałem z nim doczynienia tylko pobierznie, teraz miałem okazję popisać w nim coś więcej. Wrażenie jest bardzo pozytywne. Naprawdę ExtJS przyspiesza pracę jeżeli chodzi o stronę back-end'u. Nie trzeba skupiać się na wyglądzie (chyba że się chce), praktycznie programuje się sam interface (układ) i spina to z odpowiednimi akcjami po stronie serwera i viola! Wszelkiego rodzaju listy, formularze, okienka, wysyłania plików a nawet wykresy tworzy się "z palca". Efakty są naprawdę bardzo fajne. Po stronie serwera wszystko sprowadza się do elementarnych operacji, po stronie klienta oprogramowuje się układ interface i wywołania i to tyle - działa!

 

Android

Ostatnimi czasy jest trochę bawienia się w pisanie aplikacji na Adroid'a. Jak narazie to początki i bardziej przypomina to sprawdzanie możliwości ale są nowe doświadczenia, nowe zabawki ;-) W tej dziedzinie na pewno jeszcze trochę się wydarzy, zobaczymy co czas przyniesie.

Tagi: hivedi, cmsms, codeigniter, android, extjs